Discovering new places

discovering

Rada sa túlam. Keď som na výlete, vyhľadávam skôr nejaké skryté zákutia ako turistické atrakcie. Nastúpim do verejnej dopravy a vystúpim kde sa mi zapáči. Spontánne, intuitívne alebo ma len jednoducho zaujme názov zastávky. Musím povedať, že práve z takýchto výletov mám najlepšie zážitky a spomienky. Poobzerám sa, pofotím si čo ma zaujme a idem ďalej.

V živote a aj pri fotení je dôležité byť zvedavý, hľadať a skúmať nové miesta. Pozrieť sa za roh budovy, ktorá sa vám páči, ísť ďalej po tej cestičke. Nebáť sa zašpiniť a zatúlať sa.

Skúste to napríklad aj vo vašom meste. Všetci máme pocit, že svoje mesto poznáme dokonale, ale vždy sa nájdu nepreskúmané zákutia alebo novo postavené budovy.
Stante sa na chvíľu turistom vo vašom meste. Nájsť pekný priestor na fotenie je na nezaplatenie a možno tak objavíte miesto, kam budete radi chodiť.

finding new places


I like to roam around. When I am on a trip, I prefer to discover some hidden places to visit touristic attractions. I board the bus and get off just where I feel to do it. Intuitively, spontaneously or just by following interesting name of a bus stop. I need to add that these types of trips bring me the best experiences and memories.

Curiosity is very important when taking pictures. You have to explore and search for new hidden places. Look around the corner of the building, which you like, go further. Don´t be afraid of getting lost or filthy.
You don´t necessary have to be in a different city or country. Try to become a tourist in your hometown. To find a nice location for taking pictures is priceless of it and maybe you will find a place which you will visit again and again.

Advertisements

2 thoughts on “Discovering new places

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s